grasshopper_naslov.jpgGodinu 1997. svaki će dinamovac posebno pamtiti. I danas se prepričavaju utakmice iz tog vremena. Nakon što je Dinamo zgazio beogradski Partizan 5:0, te u sljedećem pretkolu Lige prvaka ispao od Newcastlea, Plave je žždrijeb u prvom kolu Kupa Uefa spario sa švicarskim Grasshopperom. U prvoj utakmici u Zagrebu završilo je nevjerojatnih 4:4, da bi u uzvratu u Zürichu Dinamo upisao jednu od najvećih gostujućih pobjeda.

Nakon spektakularnih 4:4 u Maksimiru, Plavi su na krilima Cvitanovića i Prosinečkog protutnjali Zürichom. U Zagrebu je Dinamo bio puno bolji, čak vodio 3:1 i 4:3, ali spletom nesretnih okolnosti utakmica je završila neodlučenim rezultatom. Golove u Zagrebu postigli su Viduka, Šarić, Prosinečki i Cvitanović. Dinamu je u Zürichu igrala samo pobjeda i ona je ostvarena na najljepši mogući način.

Dinamo je po brojevima na dresovima nastupio u sljedećem sastavu: Ladić, Mladinić, Šarić, Tomas, Šimić, Petrović, M.Cvitanović, I.Cvitanović, Prosinečki, Mujčin i Jurčić. Trener je bio Marijan Vlak.

U Švicarsku smo došli dosta oslabljeni jer je Silvio Marić bio ozlijeđen, Mark Viduka je bio u Australiji, a još su nedostajali Goran Jurić i Damir Krznar.

Utakmica je odmah krenula žžestoko s obje strane. Grasshopper je već u prvoj minuti opasno zaprijetio, ali je Ladić to bez većih poteškoća obranio.

Prvu priliku za Dinamo propustio je, na toj utakmici odlični, Vladimir Petrović kada je prošao dva igrača i s desne strane pucao preko gola.

U 13. minuti Robert Prosinečki izvodi slobodan udarac s dvadesetak metara i lopta odsjeda na gredi, a rezultat ostaje nepromijenjen.

Kod domaćina su najopasniji igrači bili Kubilay Turkyilmaz i Viorel Moldovan. U Zagrebu im je sve ulazilo, dok je ovdje Ladić sve pohvatao i tako sačuvao svoju mrežžu netaknutom.

Već u 20. minuti, igru je zbog ozljede morao napustiti Edin Mujčin, a zamijenio ga je Tomislav Rukavina. Četiri minute kasnije, u 24. minuti, Dinamo je poveo. Dugačka lopta prema Igoru Cvitanoviću koji se rješava svoje pratnje i od trave, preko golmana, šalje loptu u mrežžu za 0:1.

Još se veselje nije ni stišalo, a već smo vodili 0:2. Sjajna kontra Dinama, lopta je došla do Vladimira Petrovića koji vuče loptu po desnoj strani i čeka Cvitu. Gurnuo mu je idealnu loptu i Cvita se našao sam pred golmanom. Ponovno je neumoljiv i to je bila već osjetna prednost.

Nekoliko minuta kasnije imali smo sreće jer Magnin sa svega nekoliko metara pogađa stativu. Nakon toga se dalo naslutiti da je to naša noć, ali da ćemo zabiti još tri gola malo je tko očekivao.

Pred kraj prvog poluvremena Kubilay izlazi sam pred Ladića, ali je Ladara te večeri zaključao svoja vrata. Već u sljedećem napadu Petrović ima šansu za povećanje vodstva, no nije se baš najbolje snašao i na odmor se odlazi s prednošću od dva gola razlike.

Drugo poluvrijeme bilo je dosta mirno, sve do trenutka kada je crveni karton dobio Srđan Mladinić zbog jednog prekršaja na rubu kaznenog prostora. No, snage su se ubrzo izjednačile jer Gren dva puta zaredom preoštro starta prema nezaustavljivom Cvitanoviću i to je bilo isključenje za domaću ekipu.

Na utakmici je viđen i jedan nesvakidašnji promašaj. Napadač Grasshoppera bio je neometan na tri metra od gola, ali je uspio glavom promašiti prazan gol. Slijedila je nova kazna. Umjesto Vladimira Petrovića u igru je ušao Renato Jurčec, a umjesto Danijela Šarića ušao je Danijel Štefulj.

Nakon samo nekoliko minuta provedenih u igri, Štefulj je na Cvitinu asistenciju ušao u šesnaesterac gdje je oboren. Sudac je bez razmišljanja pokazao na bijelu točku, a golman je morao izvan igre zbog još jednog crvenog kartona. Na gol je stao igrač Smiljanić. Prosinečki takve prigode nije promašivao, Smiljanić u jednu, a lopta u drugu stranu.

Do kraja smo ih totalno uništili. Cvita je napravio još jednu majstoriju i zabio pogodak za hat-trick. Koliko se sjećam sljedeći je dan u svim novinama dobio čistu desetku za svoju igru.

Pred sam kraj utakmice još jedan jedanaesterac za Dinamo. Prije nego će uputiti udarac prema golu oboren je Tomo Rukavina. Točku na i stavio je svojim drugim pogotkom Prosinečki.

Na kraju veliko slavlje igrača na travnjaku i navijača na tribinama. Bila je to spektakularna pobjeda na gostujućem terenu i to protiv ekipe koja je godinu dana prije toga igrala Ligu prvaka.

U drugom kolu Dinamo je prošao i MTK, da bi ga tek u trećem kolu zaustavio Atletico Madrid pobjedom 1:0 na Calderonu, a nakon 1:1 u Maksimiru.