1983_naslov.jpgNakon Benfice 1980. i Sportinga 1982. godine, slijedio je i treći portugalski klub u europskim natjecanjima. No, ni treći sudar s Portugalcima nije prekinuo neugodnu tradiciju. Iako u Zagrebu nijednu utakmicu nismo izgubili, ipak smo sva tri puta ispali već u 1. kolu. Porto smo te 1983. godine pobijedili u Maksimiru 2:1 pogotcima Zlatka Kranjčara, ali smo u uzvratu izgubili 1:0 i tako se oprostili od daljnjeg natjecanja u Europi.

Tko je te večeri u Maksimiru mogao znati da je Dinamo u Kupu kupova naletio na finalista tog natjecanja. Naši igrači, tada u bijelim dresovima jer je Porto igrao u svojim tradicionalnim plavo-bijelim, odlično se nosio s Portugalcima od prve do posljednje minute. I taj silni Porto, pun tehnike, individualnosti, lakoće i lepršavosti, Dinamo je uspio pobijediti.

1983_1.jpgPovijest će te godine pokazati značaj te pobjede. Bilo je to više od pobjede, u neku ruku podvig. Trebalo je imati strpljenja, ali i znanja da se slomi Portova cirkulacija lopte. Dinamo je to uspio, mada je Porto u svojim redovima imao Fernanda Gomesa, zlatnu kopačku Europe. On će u nogometnim ljetopisima ostati upisan kao glavni krivac što je Dinamo eliminiran i u trećem okršaju s portugalskim klubovima.

1983_2.jpgPrvo je poluvrijeme budilo nadu. Dinamo je poveo iz jedanaesterca kojega je iznudio Milivoj Bračun. Kranjčar je preciznim udarcem povisio temperaturu i pritisak na stadionu. Iako malo načet, zbog izvjesnih nesporazuma u klubu, stisnuo je zube i igrao sam protiv svih. Zabio je iz jedanaesterca, a kasnije na jedan tipičan centaršut Vasila Ringova, uvlačeći ramena, pogodio glavom u nebranjeni dio gola.

1983_4.jpgOndašnji trener Rudolf Belin u pričuvi je, kao tajno oružžje, držžao Ringova. Ubacio ga je u drugom poluvremenu i odmah su sijevnule dvije-tri bombe prema vratima Ze Betoa. Prvo je Ringov pogodio gredu, a isto je to ponovio i Kranjčar. Nakon tih promašaja, kako to obično biva, slijedila je kazna. Porto je dvadesetak minuta uporno forisrao svoj sitni vez koji je ubrzo urodio plodom. Gomes gađa iskosa između Vlaka i vratnice i to je 1:1.

Izjednačenje je počelo prorjeđivati gledalište, a s tribina je mrmljanje preraslo u vulkan negodovanja. Da sve završi happy endom pobrinuli su se Ringov i Kranjčar.

Ustvari, maksimirska je prva bitka bila tipična predstava onakve igre kakav nogomet usvari jest, napet do samog kraja. Gledalište je bilo izuzetno nezadovoljno. E sad, zamislite utakmicu za četiri dana u kojoj bi Dinamo pobijedio portugalskog prvaka. To bi bila senzacija i ta bi se pobjeda godinama prepričavala, a tih 80-ih pobjeda od 2:1 nad Portom smatrana je neuspjehom.

Uzvrat je opet bio tipična nogometna scena. Pred 70.000 gledatelja na Antas stadionu, Dinamo je smireno i proračunato, pa čak i s igračem manje jer je isključen Dragan Bošnjak, čuvao prednost do pred sam kraj utakmice.

1983_3.jpgPun stadion bio je ušutkan tijekom cijele utakmice, a Marijan Vlak na golu ubirao je visoke ocjene za nekoliko svojih vrsnih obrana. Iako je Dinamo u uzvratu bio odličan, četiri minute prije kraja sijevnula je jedna munja i opet se ukazao, a tko drugi nego Fernando Gomes. Porto je pobijedio 1:0.

Uefina računica "gol u gostima vrijedi dvostruko" završila je sve planove naše ekipe. Nakon druge utakmice trener Vlatko Marković, koji je na klupi zamijenio Rudija Belina, rekao je igračima u svlačionici:

Čast mi je bilo večeras biti vašim trenerom. Igrali ste izvrsno, no sreća nas je ostavila u odlučujućem trenutku. U Zagrebu pogodimo dvije vratnice, ovdje primimo gol četiri minute prije kraja. Posebno me raduje što svi znamo da nam je bilo mjesto u Europi...

Dinamo je bio nadomak snu da razbije portugalski kompleks. Ušutkao je temperamentne domaće "vinare" iz Porta. Nije im dao da se razmašu, imao je i svojih prilika, izgubio nepotrebno igrača i održžao korak gotovo do posljednjeg sučevog zvižžduka. Bio je to častan oproštaj uz konstataciju da je sve izgubljeno u Zagrebu gdje je stečena premala prednost.

1983_6.jpgZagreb: Dinamo-Porto 2:1 (1:0)

Stadion u Maksimiru. Noćna utakmica. Gledatelja oko 25.000. Sudac: Tokat (Turska). Strijelci: 1:0 Kranjčar (28 - 11m), 1:1 Gomes (66), 2:1 Kranjčar (85)

DINAMO: Vlak, Bračun, Z.Cvetković, Hadžžić, Zajec, B.Bošnjak, B.Cvetković (od 46. Ringov), Cerin (od 69. Bogdan), Kranjčar, Mlinarić, Deverić

PORTO: Ze Beta, Joao Pinto, Inacio, Lima Pereira, Eurica, Rodolfo, Flasco, Qinito (od 69. Magalhaes), Gomes, Sousa (od 69. Costa), Jaime Pacheco