1.pobjednici_kupa_velesajamskih_gradova.jpg Dinamovi navijači više su nego ponosni na sve što je klub postigao na športskom polju u zemlji i inozemstvu. Dinamo je uvijek bio više od nogometa, jednako voljen i cijenjen u domovini i dijaspori. Bio je simbol vjere i ponosa. Kroz uspjehe u nogometnoj igri, priskrbio je mnogo radosti i veselja svojim navijačima. Prije svjetske globalizacije Dinamo je ravnopravno igrao i pobjeđivao najveće europske klubove.

Dinamo je igrao na svim kontinentima. Na svim stadionima Plavi su uvijek bili ambasadori nogometa i lijepog ponašanja. U Maksimiru smo ugostili najbolje momčadi svijeta, a isto tako smo bili i rado viđeni gosti diljem nogometnog globusa. Bilo je briljantnih pobjeda protiv Olimpiquea, Rapida, Ferencvarosa, Feyenoorda, Eintrechta, Juventusa, Leedsa, Benfice, Real Madrida, Fiorentine, Bayerna, Ajaxa, Grasshoppersa, Sportinga, Porta, Milana, Parme, Celtica...

I neodlučeni ishodi na velikim svjetskim scenama značili su veliki uspjeh kluba: Barcelona, Glasgow Rangers, Santos, Torino, Bologna, Nottingham, Manchester...

pele.jpgcruyff.jpg1)  Rudolf Belin i Edson do Nascimento Pele

2) Velimir Zajec i Johan Cruyff 

Dinamo je svoju europsku povijest počeo pisati davne 1947. godine. Na svojoj prvoj turneji po Francuskoj stradali su Marseille, Nimes i Montpellier. Slavni Marseille vjerojatno i danas pamti neugodan poraz od 6:0. Nakon toga još su stradali Nimes sa 6:3 i Montpellier 7:1.

Dinamo je ovim pobjedama privukao pažnju europske javnosti. U to vrijeme euro veličina bio je bečki Rapid. U Zagreb su došli 1951. godine puni velikih zvijezda. Dinamo je već u prvih pola sata vodio 3:0, a utakmica je završila 6:2. Sljedeći veliki uspjeh bio je onaj protiv Ferencvarosa 1959. godine kada su ih Plavi ispratili iz Zagreba sa četiri pogotka u mreži. Dinamo je postao tražena momčad. Svi ga hoće za protivnika pa tako i Standard iz Liegea gdje je nemoguće dobiti utakmicu, no Dinamo im zabija sedam komada i utakmica završava nevjerojatnom pobjedom 7:2. Na toj utakmici čak četiri pogotka postiže Dražan Jerković.

barca.jpg4a.ekipa_koja_je_pobijedila_real_u_madridu.jpg1) Silna kiša pratila je utakmicu između Dinama i Barcelone u Maksimiru koja je završila 1:1

2) Ekipa Dinma kja je pobijedila Real u Madridu 4:3

U šezdesetim godinama padali su redom svi velikani. Fiorentina je 1961. godine pobijeđena 2:1, AC Milan je u Zagrebu izgubio 1:0, baš kao i škotski Celtic. Malo je utakmica u kojima je ljubimac Italije Juventus bio razbijen. Bilo je to u Zagrebu 19.4.1967. kada je Dinamo pobijedio 3:0. To je ujedno i jedna od najvećih Dinamovih pobjeda u povijesti.

U polufinalu Kupa velesajamskih gradova Dinamo u Eintrachu gubi 3:0, ali u nevjerojatnoj utakmici u uzvratu pobjeđuje 4:0 i igra europsko finale protiv Leedsa. Prije toga Dinamo je dosegao i polufinale Kupa kupova 1961. te finale Kupa velesajamskih gradova 1963. u kojemu je izgubio od Valencije.

aerodrom.jpgpobjednici_kupa_velesajamskih_gradova.jpg

1) Doček na Aerodromu Pleso nakon pobjede u finalu Kupa velesajamskih gradova

2) Pobjednici Kupa velesajamskih gradova 1967. godine 

Finale! Europsko finale! U Maksimiru čovjek na čovjeku. Leeds je ponos Engleske te u nekoliko sljedećih sezona prvak i pobjednik natjecanja Kupa velesajamskih gradova. Bila je to plava noć i pobjeda 2:0. Pred 40.000 gledatelja tog 30.8.1967. strijelci za Dinamo bili su Čerček i Rora. U uzvratu je Dinamo na Elland Roadu odigrao 0:0 i osvojio Boardov pehar koji je i do dan danas jedino zlato koje je osvojio neki naš klub.

{youtube}2jM9LNmVNZY{/youtube}

Dinamo je pobijedio i najbolji klub 20. stoljeća Real Madrid i to na njihovom Santiago Bernabeu stadionu. "Nikada na jednoj prijateljskoj međunarodnoj utakmici nije bilo više gledatelja na stadionu", napisala je Marca. Dinamo nikada ni prije ni poslije nije igrao pred tolikim brojem gledatelja, njih 110.000!!! Bilo je to 3.9.1974. Tih sedamdesetih godina bilo je još velikih utakmica, a posebno će ostati zapamćene pobjede protiv Feyenoorda 3:0, Ajaxa na Trofeju Marijan u Splitu 4:0, Stuttgarta 3:0, Kolna 1:0 te početkom osamdesetih protiv Sportinga 1:0 i Porta 2:1. U prijateljskoj utakmici na San Siru Dinamo je 1988. godine pobijedio Milana 2:1. Za Milan su u toj utakmici nastupili Baresi, Gullit i Van Basten, tada najbolji igrači na svijetu. 

liga_prvaka_1.jpgliga_prvaka_2.jpg1) Manchester United - Dinamo 0:0, 1999.

2) Dinamo - Ajax 0:0, 1998.

Jedan od najvećih uspjeha kluba, nakon osvajanja Kupa velesajamskih gradova, je sudjelovanje dvije godine zaredom u prestižnoj Ligi prvaka. Prvi puta smo u Ligi prvaka zaigrali 1998. godine nakon što smo u dvije kvalifikacijske utakmice bili bolji od Celtica. Posebno se pamti ona utakmica iz Zagreba kada je Celtic otišao kući s tri komada u mreži. Nakon 0:0 s Ajaxom u Maksimiru i poslije dva poraza od Olympiakosa u Ateni i Porta u Portu, Dinamo pobjeđuje u Zagrebu Porto 3:1, a Ajax 1:0 u Amsterdamu. Iako smo zauzeli odlično drugo mjesto, od četiri momčadi u skupini te sezone plasirala se samo jedna i to Olympiakos.

Sezonu 1999./2000. u Ligi prvaka nastupali smo zajedno s Manchesterom, Olympiqueom i Sturmom. U kvalifikacijama za Ligu prvaka izbacili smo budimpeštanski MTK. U Zagrebu je bilo 0:0, dok je u Budimpešti bilo 2:0 za Dinamo. Oba gola postigao je Josip Šimić. Liga prvaka počelo je vrllo dobro. U Manchesteru smo sa čuvenim Manchester Unitedom odigrali 0:0, što mnogi smatraju najvećim rezultatom našeg kluba u službenim natjecanjima euro kupova. Zatim je Sturm u Maksimiru nadigran 3:0, ali je naša momčad neočekivano izgubila  u Grazu 1:0. Nakon toga slijedio je poraz od Manchestera u Zagrebu 1:2 i samo 2:2 u Marseilleu što nije bilo dovoljno da se Modri plasiraju u daljnje natjecanje.

I ove jeseni nadamo se europskim utakmicama u Maksimiru i nastupu u Europskoj ligi! Sretno Plavi!