sudacka nadoknadaSudačka nadoknada vremena sastavni je dio igre. Ona je samo mali dio utakmice koja traje 90 minuta, rekli bismo beznačajan, no pokušajte se sjetiti svih primjera u kojima se neka momčad izvukla doslovno u posljednjim sekundama utakmice. U tomu je draž nogometa da ti se u zadnjim sekundama može sve okrenuti, da ti svih 90 minuta, ili čak cijela sezona, ovisi o 3 minute sudačke nadoknade u kojima možeš osvojiti sve ili pak sve izgubiti.

Prije tri smo dana imali priliku svjedočiti nevjerojatnom obratu na Poljudu. Hajduk je poveo u 90. minuti i kada se činilo da je sve gotovo u sudačkoj nadoknadi, doslovno u zadnjem napadu, ukazao se Luka Capan i po tko zna koji put šokirao navijače Hajduka. Prije tri tjedna isti taj osjećaj priuštio im je Eros Grezda, a godinu dana prije Benedik Mioč. Moglo bi se reći da im je sudačka nadoknada crna rupa.

U sudačkoj nadoknadi do izražaja dolaze iskusnije i fizički spremnije momčadi koje u većini slučajeva puno bolje reagiraju od momčadi koje su neiskusne i koje nemaju snage za tih još par minuta. Za nas je sudačka nadoknada uglavnom bila sretna. Sjetimo se samo Newcastlea, Ludogorca i Skenderbeua. Istina da protiv Newcastlea i Skenderbeua kasnije nismo prošli dalje, ali smo se jako radovali golovima u zadnjim sekundama.

Za Hajduk bismo mogli reći da nam je prava mušterija u sudačkoj nadoknadi. Ekipu iz Splita u zadnjih smo par godina šokirali čak pet puta. Od toga četiri puta na ispunjenom Poljudu što je neprocjenjivo. Nema ništa slađe nego zabiti u sudačkoj nadokandi. Idemo redom.

HAJDUK-DINAMO 0:2 (22. 3. 2014.)

Dinamo je u 27. kolu na Poljudu pobijedio Hajduk rezultatom 2:0. Prvi je gol zabio Duje Čop iz jedanaesterca, dok je drugi na isteku vremena zabio Alen Halilović na prazan gol. Bio je to najlakše postignuti pogodak u povijesti derbijia. Bio je korner za Hajduk. Stipica je otišao na skok, a Milović izgubio loptu. Halilović je krenuo u kontru i ušao s loptom u praznu mrežu.

HAJDUK-DINAMO 2:3 (31. 8. 2014.)

Dinamo je u Splitu često znao pobjeđivati, ali nikada se u povijesti nije dogodio preokret kao tog 31. kolovoza 2014. Iako smo u 90. minuti još gubili 2:1 u sudačkoj smo nadoknadi uspjeli to preokrenuti u 2:3. Kakva je to bila utakmica, kakav derbi, kakva pobjeda. Skakali smo i veselili se kao da smo prvaci Europe. Nezaboravno. Sveti Duje dva je puta matirao svetog Lovru, a Angelo Henriquez zabio je svoj prvi gol za Dinamo u najboljem mogućem trenutku.

HAJDUK-DINAMO 1:1 (14. 3. 2015.)

Baš kao i sedam mjeseci prije, Dinamo je utišao Poljud u posljednjim trenutcima utakmice. Ovaj im je put pobjedu odnio Paulo Machado fenomenalnim volejom. Igrale su se posljednje sekunde derbija. Još ih je dvadesetak ostalo do isteka četvrte minute nadoknade kada se jedan ubačaj Danija Olma, onako više iz očaja nego nešto smisleno, odbio od jednog igrača Hajduka i završio na voleju Machada. Trenutak kasnije lopta je odsjela iza Kalinića. Tu smo sezonu po prvi put u povijesti završili bez poraza.

DINAMO-HAJDUK 2:1 (5. 12. 2015.)

Tradiciju postizanja pogodaka u sudačkoj nadoknadi protiv Hajduka nastavili smo i krajem te 2015. godine. Do 94. minute utakmice činilo se kako će vječiti derbi završiti bez pobjednika, no tada se u magli ukazao El Arabi Soudani i volejem još jednom šokirao Hajduk za osmu pobjedu Dinama na Maksimiru nad Bijelima u posljednjih devet dvoboja.

HAJDUK-DINAMO 0:1 (17. 12. 2016.)

Na dan kada smo u Orahovici organizirali jubilarnu 10. Plavu noć, Dinamo je opet šokirao Hajduk na Poljudu i to u sudačkoj nadoknadi te nam na taj način uljepšao zabavu. Ključni trenutak dogodio se u trećoj minuti sučeve nadoknade kada se ponovno Soudani ubacio iza obrane Hajduka i odličan centaršut Amera Gojaka nogom neobranjivo poslao u mrežu domaćina.