bravodinamoSvemu lijepom dođe kraj. Europska bajka jučer je završila, a u nama se miješaju tuga i ponos. Tuga zbog ispadanja, a ponos zbog svega što smo ove sezone napravili u Europi. Počelo je jedne ljetne večeri u srpnju 2018., a završilo u ožujku 2019. Punih osam mjeseci, rekordnih 16 utakmica i zato naklon do poda. Bila je to europska sezona za čistu peticu. Najbolja europska sezona otkako navijamo za Dinamo. Sezona koju smo toliko priželjkivali i sanjali napokon se ostvarila.

Nažalost, ono čega smo se pribojavali nakon prve utakmice u Zagrebu upravo se i dogodilo. Naši su igrači u prvom dvoboju na Maksimiru toliko toga promašili da smo se bojali kako bi nam se sve to moglo osveti tjedan dana kasnije u Lisabonu. Osim toga, ostali smo bez Ademija, Hajrovića i Šunjića za koje smo znali da su nezamjenjivi, iako se stalno ponavljalo kako imamo 25 podjednakih igrača. Lijepo je to bilo za čuti, ali to jednostavno nije tako. Njihov izostanak bio je preveliki udarac za naše ambicije. Ne možemo reći da se igrači nisu borili, da nisu pokazali karakter, daleko od toga, ali za više od toga nije bilo ni snage ni sreće. Benfica je jučer jednostavno bila bolja.

bd

Možemo sad tražiti krivca u Gojaku ili Stojanoviću, u sucu i različitom kriteriju, u nekoliko krivih odluka, no to nema smisla niti će išta promijeniti. Formula prolaska bila je jasna. Da bismo prošli dalje morali smo zabiti barem jedan gol koji bi ispuhao Benficine ambicije, ali mi ga nismo dali i tu je priči bio kraj. Bili smo tako blizu, ali kad prođe ova tuga koju svi osjećamo shvatit ćemo koliko je ovo bio veliki rezultat. Dinamo je ponovno in, skinuto je prokletstvo koje nas je proganjalo pola stoljeća, rušili smo poznate europske momčadi, završili na prvom mjestu u skupini bez ijednog poraza...

Prvu smo utakmicu igrali protiv Hapoela tamo još u srpnju prošle godine. Na stadion smo došli sa strepnjom jer nismo znali što očekivati od potpuno novog sastava, ali smo kući otišli presretni. Gosti iz Izraela otišli su kući s pet komada u mreži. Na toj prvoj utakmici bilo je 12 naših članova. Već za tri tjedna ponovno smo bili na stadionu kada smo rutinski riješili i Astanu te po 14. put osigurali europsku jesen u Europi. Jedini pravi kiks imali smo protiv Young Boysa kada smo u izjednačenom dvoboju izgubili 2:1 i europsku jesen nastavili u Europa ligi, što se na kraju pokazalo kao pun pogodak.

dinamo fenerbahce 102

Put prema europskom proljeću započeli smo u velikom stilu. Bila je to nezaboravna večer u Maksimiru. Ostvarili smo jednu od najvećih pobjeda u novijoj povijesti. Pregazili smo najveći turski klub, s tim da su još dobro i prošli. Bila je to jedna od najboljih Dinamovih utakmica koju smo gledali otkako dolazimo na Maksimir. Mirisalo je na proljeće.

A da smo pravi vidjelo se već sljedeće kolo. Nakon Fenerbahčea skinuli smo skalp i drugom velikanu iz skupine, slavnom Anderlechtu. Pobijedili smo 2:0, a mogli smo ih unakaziti do kraja. Imali smo 17 udaraca prema golu, od toga čak 10 u okvir od kojih je barem pet bilo izrazitih šansi. Trojica naših članova bili su na gostovanju u Trnavi kao gosti kluba jer se utakmica igrala bez gledatelja. Uživali smo u velikoj pobjedi koja nas je sasvim približila europskom proljeću. Za dva smo tjedna pisali povijest.

slavlje viktoria

U maglovitoj maksimirskoj noći, naši su dečki ispisali novu stranicu klupske povijesti. Bila je to noć velikog slavlja jer je Dinamo koji je nakon 48 (pre)dugih godina izborio europsko proljeće. Skupinu smo završili s još dva remija protiv Fenera i Anderlechta kada je već sve bilo odlučeno. Bio je to kraj savršene 2018. godine.

Nakon što smo dominantno projurili skupinom Europa lige, gdje smo osvojili prvo mjesto te izborili prolazak europske skupine, izbacili smo i Viktoriju Plzen te se tako plasirali u osminu finala. Svaki kadar s te utakmice ostat će zaustavljen u vremenu, a generacija 18./19. ispisala je sjajno poglavlje Dinamove povijesti.

O Benfici je već sve rečeno. Srušili smo ih pred punim Maksimirom 1:0, ali to ovaj put nije bilo dovoljno. Europska bajka, koja traje od srpnja prošle godine, sinoć je završila. Imali smo sezonu iz snova i zato veliko hvala Dinamu na svemu što nam je priuštio. Ponosni smo na vas!

benf big