boemi_naslov.jpgBoem označava osobu koja prakticira nekonvencionalni životni stil koja se svojim ponašanjem namjerno suprotstavlja uvriježenim moralnim i kulturnim normama ili očekivanjima šire zajednice. Dok se za Dinamo uvijek govorilo kao o gospodskom klubu, klupska bi povijest bila dosadna bez čitave serije boema kao što su bili Lamza, Mlinarić, Kranjčar, Cerin, Cvetković, Hadžić, Dimitrijević, Kasalo, Prosinečki... 

Osim fine zagrebačke gospode, kao što su bili Slaven Zambata, Rudolf Belin, Zlatko Škorić ili Krasnodar Rora, bilo je tu i fakina koji su svojim trenerima zagorčavali život, premda se odreda radi o sjajnim nogometašima. Urnebesni tulumi, alkohol i djevojke uvijek su bili nekako "zaštitni znak" tih igrača. Bili su to genijalci s greškom. Mi smo za vas izdvojili 12 veličanstvenih + još 2.

boem_lamza.jpg1. STJEPAN LAMZA

Štef je definitivno jedan od najboljih igrača (ako ne i najbolji) u klupskoj povijesti. Uz njegovo se ime vežu razne legende. Jedan ga je engleski časopis opisao kao nogometaša koji bocu ruma popije prije doručka. Epska pijanstva legendarnog Štefa začinjena su jednom anegdotom iz Beograda kada je Štef prije izlaska iz tunela pitao Rudija Belina s kim igramo. Igralo se protiv Zvezde pred 100.000 ljudi. Štef je jedan gol zabio, a drugi namjestio. Nije znao s kim se igra jer su ga u rano jutro prije puta pokupili iz jednog kafića. Jednom je uoči utakmice, također dobro podmazan, pozvao taksi i tražio da cijelim putem do stadiona vozi u rikverc.

boem_mlinka.jpg2. MARKO MLINARIĆ

Još jedna od legendi kluba, Marko Mlinarić - Mlinka. Proglašen za najboljeg lijevog veznog igrača u povijesti kluba, dečko s Kajzerice sa 613 nastupa i 174 pogotka. Cijela generacija '82. voljela je noćni život, pa tako i Mlinka, no to ga nikada nije sprječavalo da na terenu bude među najboljima. Fotografija na kojoj Mlinka sjedi u svojoj omiljenoj Karaki snimljena je početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća. Jednom je prigodom netko provalio u poznati restoran i sve ostavio netaknuto, a odnio samo dres Marka Mlinarića. To dovoljno govori o Mlinki. Bio je vrhunski tehničar, odličan dribler, Mlinka je bio jedinstven.

boem_cico.jpg3. ZLATKO KRANJÈAR

Cico je pravo Dinamovo dijete. Počeo u pionirima našeg kluba, nastavio u juniorima, a sa 17 godina dobio poziv trenera prve momčadi za debi u prvom sastavu. Prvu utakmicu odigrao je 3. ožujka 1974. u Maksimiru protiv Hajduka pred 60.000 gledatelja. Bio je sjajan tehničar, jakog i preciznog udarca. U Dinamovom dresu odigrao je 556 utakmica te zabio 256 golova. Više od njega zabili su samo Igor Cvitanović, Dražan Jerković i Snješko Cerin. Oduvijek ga prati glas da voli malo više potegnuti. Jednom je izjavio: "Volim si popiti koju čašicu vina i nikad neću prestati piti, ali se isto tako nikad neću drogirati!"

boem_cerin.jpg4. SNJEŽAN CERIN

Gotovo da nema dinamovca koji ne zna za Snješka Cerina, jednog od najboljih Dinamovih strijelaca svih vremena. S nogometom "u nosu", s golovima kao na tekućoj vrpci, vratarima je padao mrak na oči kada je Snješko bio u šesnaestercu. Bio je nogometni boem i fenomen, no za razliku od Dinamovih zvijezda tih i kasnijih godina svoj talent nije unovčio. Za Dinamo je odigao 474 utakmice i zabio nevjerojatnih 295 golova. Snješko Cerin demonstrirao je majstorstvo praktički od gola do gola, s naglaskom na slobodnu inicijativu i, osobito, urođenu kreativnost i snalažljivost pred protivničkom mrežom. Boem nekada, boem i sada.

boem_boro.jpg5. BORO CVETKOVIĆ

Lane sa Korane, kako ga je od milja zvao pokojni Ivo Tomić, moja je najveća trauma iz djetinjstva jer mi nikako nije bilo jasno kako jedan od mojih omiljenih igrača i idola iz toga vremena može otići u najomraženiji klub. Poslije sam sve shvatio. Bio je krajnje zajeban, kako bi rekao Ćiro Blažević. Uoči puta u Novi Sad na utakmicu protiv Vojvodine, Boro se nije pojavio ispred klupskog autobusa. Nakon jednog tuluma našli su ga kako spava u haustoru. Iako je noćni život volio više od svega, bio je odličan igrač koji je kasnije napravio i inozemnu karijeru. Fotografija je također iz njegove omiljene Karake.

boem_hadzija.jpg6. ISMET HADŽIĆ

Još jedan bivši Dinamov igrač iz legendarne generacije '82. Hadžija je prošao put od vrha do dna i natrag. Pomagao je svima koji su ga pitali za pomoć. Posuđivao je od 10 do 100.000 maraka, a kada je došla kriza ljudi nisu vraćali i Hadžija je završio na ulici. Dvije je godine spavao u autu u Zapruđu, kupao se u Bundeku, jeo voće i povrće, gurao kolica na Trešnjevačkom placu. Alkohol je učinio svoje, no u meðuvremenu je Hadžija došao k sebi i već 12 godina ne pije. Imao je previše povjerenja u "prijatelje. Danas je zaposlenik Dinama. Počasni je član naše Udruge jer je do sada dva puta bio na našoj Plavoj noći. 

boem_cava.jpg7. ZORAN DIMITRIJEVIĆ

Ništa sok, ništa kava, evo stiže Dimitrijević Čava, govorilo se krajem osamdesetih godina u zagrebačkim kafićima kada bi u njih ulazio tadašnji veznjak Dinama. Jedan od najvećih boema YU nogometa. Legendarna je bila i njegova izjava: "Zar zbog nogometa da izgubim mladost." Sjećam se jednog naslova kada je dolazio u Dinamo, a glasio je: Čava pije Coca-colu. On, Kasalo i Škoro stigli su u Dinamo 1987. i živjeli u hotelu Intercontinental. Jelo se, pilo se, častilo sve redom. Bio je to pravi kaos. Zbog svog načina života u nogometu nije postigao ni približno koliko je bio talentiran. Tako nas je prerano i napustio u 44. godini života.

boem_kasalo.jpg8. VLADO KASALO

I Vlado je često zatvarao zagrebačke kafiće, najčešće u tandemu s pokojnim Čavom. Bio je svestran obrambeni igrač, najčešće stoper te odličan u igri glavom. Za reprezentaciju Hrvatske odigrao je dvije utakmice 1990. godine protiv SAD-a i Rumunjske. Njegov prelazak iz Dinama u Nurnberg bio je najveći transfer u bivšoj Jugoslaviji. U Njemačkoj osumnjičen zbog namještanja utakmica jer je u dva uzastopna kola Bundeslige postigao autogol i tako postao zaslužan za poraze svog kluba. Volio je i kockati, a jednom prilikom je izjavio: "Vjerojatno sam jedini koji je zaradio milijune, a kući se vratio s 50.000 maraka duga."

boem_mara.jpg9. SILVIO MARIĆ

Iako je prije znao "zatvarati klubove", danas je Mara obiteljski čovjek koji kaže da mu izlasci uopće ne nedostaju. Silvijeva modra bajka počela je 1997. godine kada ga je promovirao Otto Barić. U toj je sezoni Mara svojim rambovskim stilom igre postao jedan od najtraženijih europskih igrača. Tada je, kao 22-godišnjak, ušao i u Hrvatsku reprezentaciju. Godinu poslije bio je još bolji. Njegova briljantna igra, u kooperaciji s Prosinečkim, uništila je Celtic i prvi put dovela Ligu prvaka u Maksimir. U Malnarovoj emisiji gostovao totalno pijan i odgovarao na pitanja. Bio je majstor lopte boemskih navika.

boem_robi.jpg10. ROBERT PROSINEČKI

Što reći za čovjeka koji je svojevremeno pio, pušio i furao noćni život, a usput bio jedan od najboljih igrača na svijetu koji je igrao u Realu i Barceloni? "Ako on uspije, pojest ću trenersku diplomu" - rekao je tada Ćiro Blažević kada je opisivao 18-godišnjaka prepoznatljive žute kose. Ne samo da je postao vrhunski igrač, nego je zahvaljujući Ćiri Crvena zvezda sa Žutim postala prvak Europe. U Dinamo, tadašnju Croatiju, vraća se 1997. i predvodnik je najbolje generacije koja je predstavljala Hrvatsku u Ligi prvaka. Ostaje činjenica kako su ozljede i nesportski način života bitno utjecali na veliki dio njegove karijere.

boem_vida.jpg11. DOMAGOJ VIDA 

Evo na listi najvećih Dinamovih boema i jednog našeg Slavonca, pravog bećara. Ostat će zapamćen kao odličan nogometaš, izuzetan borac, ali i čovjek koji je u klupskom autobusu otvorio pivo. Momčad je putovala u Vrsar na kup utakmicu, a Vida je otvorio pivo. Trener Čačić odmah ga je otjerao iz autobusa i ostavio na ulici u središtu Zagreba, a klub ga je kaznio sa 100.000 eura. Nisam siguran da su mu to ikada naplatili. Dok je još igrao za Osijek snimljen je u kladionici samo nekoliko sati prije prvenstvene utakmice Osijek-Rijeka, no nije bilo poznato je li na listiću bio baš taj par. Slavonska lola.

boem_sammir.jpg12. SAMMIR

Dinamov Brazilac koji je s loptom sve znao često je bio na udaru zbog raskalašenog noćnog života. Sammir je došao u Dinamo još 2006. godine i u međuvremenu stekao i status hrvatskog reprezentativca, no zbog opetovanog iskazivanja nepoštivanja prema klubu i suigračima prije nešto više od godinu dana izbačen je iz kluba. Zbog alkohola završio je u zatvoru na triježnjenju i platio najveću kaznu u povijesti kluba - 200.000 eura. U Dinamu su ga mnogi osporavali, iako tehnika i znanje nikad nisu bili upitni. U Europi je za modre odigrao 76 utakmica i treći je strijelac u povijesti europskih nastupa. Danas igra u Španjolskoj.

Urnebesni tulumi, alkohol i noćni izlasci često su bili zaštitni znak naših legendi, ali i mnogih drugih nogometaša. Takvi igrači predstavljaju bogatstvo jednog kluba i ne smije ih se uništiti, nego učiniti sve da se njihova genijalnost očuva i podigne.

Da ne ispadne kako naša Udruga u svojim redovima nema "igrača" za Ligu prvaka, evo jedne fotografije koja će sve razuvjeriti. Ovo su naši boemi kojima se ponosimo. Živjeli!

hectrun_sleep.jpg